latest

728x90

468x60

Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2017

Δεύτερη νίκη για την ΑΕΛ στο πρωτάθλημα - 1-0 επί του Λεβαδειακού στις καθυστερήσεις

Τη νίκη και μόνο αυτή ήθελε η ΑΕΛ κόντρα στον Λεβαδειακό και κατάφερε να την κατακτήσει, έστω και αν χρειάστηκε το ματς να φτάσει στις καθυστερήσεις του.

Λυτρωτής; Ο Θωμάς Ναζλίδης που εκμεταλλεύτηκε κατά τον καλύτερο τρόπο την υπέροχη σέντρα του Περόνε γράφοντας το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Έμεινε στο πρώτο 10λεπτο

Με ιδιαίτερη διάθεση και επιθετικό πνεύμα, απόρροια της καλής ψυχολογικής κατάστασης μετά τις δύτο συνεχείς νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, ξεκίνησε η ΑΕΛ την αναμέτρηση και έδειξε ότι στόχος της ήταν να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Ευκαιρία, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κριζμάν να μπαίνει «σφήνα» στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο του Λεβαδειακού και να κάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα να μην του κάνει το χατήρι και να καταλήγει άουτ, νέα επίσκεψη της ΑΕΛ στην αντίπαλη περιοχή με τον Ναζλίδη να έχει λάθος το σώμα και να σουτάρει άουτ, σπαταλώντας τη σέντρα του Γουάλας και μία ακόμη καλή στιγμή των «βυσσινί» με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, με τον Ναζλίδη και πάλι να κάνει το γυριστό σουτ, στέλνοντας άουτ τη μπάλα.

Ένα «γεμάτο» δεκάλεπτο για την ΑΕΛ, χωρίς όμως να έχει ανάλογη συνέχεια. Οι παίκτες της εύκολα εγκλωβίστηκαν στη μεσαία γραμμή, δύσκολα περνούσαν πάσες προς την επίθεση κι εύκολα ο Λεβαδειακός τους κρατούσε μακριά από την εστία του Επασί. Ελάχιστες οι καλές στιγμές μπροστά στην εστία του Επασί, αφού η ΑΕΛ παρουσιαζόταν στατική στον αγωνιστικό χώρο, με παίκτες που όσο περνούσε η ώρα γέμιζαν με πίεση και δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν και αποδείχθηκαν εύκολη «λεία» για τους «πράσινους» της Βοιωτίας.

Ο Λεβαδειακός από την πλευρά του ήταν φανερό ότι ήρθε στη Λάρισα με σκοπό να μην χάσει και ελάχιστες φορές έψαξε ακόμη και την αντεπίθεση. Πάντως έγινε ιδιαίτερα απειλητικός στο 36ολεπτό, από μία στημένη μπάλα. Ο Τσαμπούρης από αριστερά εκτέλεσε το φάουλ η άμυνα της ΑΕΛ «κοιμήθηκε», αλλά ευτυχώς για τους «βυσσινί» το δυνατό σουτ του Φαβάρο, βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μπόζοβιτς.

Εν κατακλείδι, κάνουμε λόγο για ένα μέτριο έως κακό 45λεπτο για την ΑΕΛ, που παρουσίασε τη γνωστή αδυναμία στη δημιουργία φάσεων, αλλά και στην κυκλοφορία της μπάλας κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην ασκήσει ιδιαίτερη πίεση στα καρέ του Επασί.

Καλύτερος ρυθμός

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού είχε διαφορετική ποιότητα από το πρώτο. Ο Ηλίας Φυντάνης αποφάσισε να ελευθερώσει τον Αγκάνοβιτς και να του επιτρέψει να κινηθεί σε περισσότερους χώρους κι αυτό έδωσε τη δυνατότητα και στον Λεοζίνιο να συμμετέχει περισσότερο στο παιχνίδι.

Όμως, ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να διασπαστεί η διπλή ζώνη άμυνας του Λεβαδειακού, που με πολύ πίεση κυρίως στη μεσαία γραμμή δεν επέτρεπε στην ΑΕΛ να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Παρ’ όλα αυτά οι ευκαιρίες υπήρξαν για την ΑΕΛ με κορυφαία όλων τη φάση του 59ου λεπτού όταν ο Κρίζμαν βρέθηκε από πλάγια θέση, απέναντι από τον Επασί, αλλά δεν μπόρεσε να τον κερδίσει.

Μάλιστα, η ευκαιρία αυτή έδειξε να «ξυπνά» και τον Λεβαδειακό που απάντησε με κεφαλιά, μετά από κόρνερ, του Μητρόπουλου, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στα τελευταία 20 λεπτά ο Ηλίας Φυντάνης έριξε αρχικά εντός του αγωνιστικού χώρου τον Περόνε και στη συνέχεια τον Γιαννιτσάνη, η ΑΕΛ ναι μεν είχε την πρωτοβουία των κινήσεων αλλά της έλειψε η φαντασία και το καθαρό μυαλό στις κρίσιμες στιγμές για να μπορέσει να κάνει το γκολ.

Η λύτρωση

Δραματικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τους παίκτες του Λεβαδειακού να βρίσκονται συνεχώς στο έδαφος κάνοντας καθυστερήσεις, αλλά αυτό το… πλήρωσαν. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού η ΑΕΛ κέρδισε φάουλ λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, το εκτέλεσε ο Γουάλας και η μπάλα έφυγε προς το σημαιάκι του κόρνερ. Εκεί που ο Περόνε την κράτησε εντός αγωνιστικού χώρου και κατάφερε να κάνει την ωραία σέντρα, στην πορεία της μπάλας πετάχτηκε ο Θωμάς Ναζλίδης και με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Επασί, γράφοντας και το τελικό 1-0, λυτρώνοντας την ίδια την ομάδα, αλλά και τους φιλάθλους της.

Οι καλύτερες στιγμές

• 29’’ Κλέψιμο του Ντέλετις και ωραία σέντρα στην καρδιά της περιοχής, εκεί που ο Κρίζμαν πετάχτηκε και έκανε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ
  • 4’ Σέντρα από αριστερά του Γουάλας στον Ναζλίδη, ο φορ της ΑΕΛ έκανε κακό σουτ στέλνοντας άουτ τη μπάλα
  • 10’ Και πάλι στην περιοχή του Λεβαδειακού η μπάλα, ο Ναζλίδης με γυριστό σουτ έστειλε άουτ τη μπάλα
  • 27’ Ωραία κίνηση από δεξιά της ΑΕΛ και σέντρα του Αγκάνοβιτς, ο Κρίζμαν έκανε την κεφαλιά μη απειλώντας τον Επασί, ενώ ο Ναζλίδης βρισκόταν σε καλύτερη θέση
  • 32’ Ο Μιχόπουλος δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, εύκολη υπόθεση για τον Μπόζοβιτς, που έπεσε και μπλόκαρε σταθερά
  • 36’ Φάουλ του Τσαμπούρη, «κόλλησε» η άμυνα της ΑΕΛ και από κοντά ο Λεονάρντο κατέβασε τη μπάλα, ο Φαβάρο σούταρε δυνατά, αλλά έστειλε άουτ τη μπάλα
  • 48’ Χτύπημα φάουλ του Τσαμπούρη, η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Μπόζοβιτς
  • 54’ Σουτ του Ναζλίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ
  • 55’ Παρόμοια με την προηγούμενη φάση, αλλά με πρωταγωνιστή τον Ντέλετιτς, που σούταρε στέλνοντας κι αυτός άουτ τη μπάλα
  • 59’ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Κριζμάν να μην μπορεί να νικήσει τον Επασί από την μικρή περιοχή…
  • 60’ Κόρνερ του Γιουσούφ, κόλλησε για μία ακόμη φορά η άμυνα της ΑΕΛ και ο Μπραντάο έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μπόζοβιτς μπλόκαρε σταθερά
  • 62’ Νέο κόρνερ με τον Γιουσούφ, κάκιστη αντίδραση και πάλι από την άμυνα της ΑΕΛ, δίνει τη δυνατότητα στον Μητρόπουλο να κάνει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ
  • 67’ Σουτ του Λεοζίνιο η μπάλα πέρασε άουτ
  • 73’ Περόνε και Ναζλίδης άλλαξαν ωραία τη μπάλα, ο τελευταίος από διαγώνια θέση σούταρε και είδε τη μπάλα να κυλά παράλληλα με την εστία του Επασί, καταλήγοντας άουτ