Η ΑΕΛ πρωτοπορεί και φτιάχνει ομάδα… ράγκμπι !

Για ακόμη μία φορά η ΑΕΛ πρωτοπορεί και δημιουργεί ομάδα Ράγκμπι.

Ράγκμπι στην Ελλάδα; Για αρκετούς μπορεί να ακουστεί ως ανέκδοτο, όμως το συγκεκριμένο σπορ, αν και μη διαδεδομένο στη χώρα μας, πλέον κερδίζει όλο και περισσότερο έδαφος, με τους θαυμαστές του να αυξάνονται, καθώς όποιος ασχολείται... κολλάει!

Τι είναι και πώς παίζεται

Ο αγωνιστικός χώρος του ράγκμπι είναι ο ίδιος με αυτόν ενός γηπέδου ποδοσφαίρου (100x70), με μια επιπλέον περιοχή 5-10 μέτρων σε κάθε άκρη του γηπέδου. Σε αντίθεση με τα τέρματα του ποδοσφαίρου, τα δοκάρια του ράγκμπι είναι σε σχήμα Η. Εχουν μήκος 5,6 μ., το οριζόντιο δοκάρι είναι 3 μ. από το έδαφος, ενώ τα κάθετα δοκάρια εκτείνονται πάνω από το οριζόντιο και μπορούν να έχουν απεριόριστο ύψος. Η μπάλα έχει σχήμα ωοειδές. Είναι ανδρικό άθλημα. Κάθε ομάδα αποτελείται από 15 παίκτες (+7 παίκτες ως αλλαγές). Τον αγώνα διευθύνει ένας διαιτητής με την αρωγή δύο εποπτών γραμμών. Η διάρκεια του αγώνα είναι 80 λεπτά (δύο 40λεπτα ημίχρονα). Σκοπός των παικτών είναι να περάσουν με την μπάλα την αμυντική γραμμή των αντιπάλων και να σκοράρουν περνώντας την τελική γραμμή του γηπέδου (try). Η επίτευξη try μετράει για πέντε πόντους. Βασικός κανόνας είναι ότι η πάσα γίνεται πάντα προς τα πλάγια ή πίσω και ποτέ μπροστά. Απόλυτος άρχοντας του αγώνα είναι ο διαιτητής στον οποίο, κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, μπορούν να μιλούν μόνο οι αρχηγοί των δύο ομάδων.

Το τμήμα Ράγκμπι της ΑΕΛ δημιουργήθηκε και ενεργοποιήθηκε πριν λίγες μέρες μετά από συνεδρίαση του ΔΣ.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την σελίδα του συνδέσμου στο facebook στο https://www.facebook.com/aelrugby