728x90

468x60

Σάββατο 5 Μαΐου 2018

Με ισοπαλια 1-1 εκλεισε την χρονια η ΑΕΛ

Χωρίς να καταφέρει να κάμψει την αντίσταση της Λαμίας, αποχαιρέτησε τη φετινή χρονιά η ΑΕΛ, σ’ ένα παιχνίδι χωρίς κίνητρο και ελάχιστο ενδιαφέρον, που ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 1-1.

Στο τελευταίο ματς της περιόδου ο Σωτήρης Αντωνίου συνέχισε να εμπιστεύεται το αγαπημένο του 3-5-2, με τον Θεοδωρόπουλο κάτω από τα δοκάρια, Γιοβάνοβιτς, Μόρα και Γκόικοβιτς μπροστά του, Μασούρα, Άντονι, Μλαντένοβιτς, Αγκάνοβιτς και Μιλοσάβλιεβιτς στη μεσαία γραμμή και τους Ντέλετιτς, Ναζλίδη στην επίθεση.

Η έλλειψη κινήτρου και από τις δύο ομάδες δεν επέτρεψε στη δημιουργία ενός καλού παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο, αφού έλειψε ο ρυθμός και ουσιαστικά οι καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Και ναι μεν η ΑΕΛ είχε τη «μερίδα του λεόντος» σε αυτές, όμως δεν ήταν τόσο πιεστική που να μεταφέρει το ματς στην εστία της Λαμίας και να πιέζει αρκετά. Πάντως, καταγράφηκαν ορισμένες ωραίες στιγμές δημιουργίας στο πρώτο 45λεπτο, αλλά χωρίς να επιτευχθεί το τέρμα που ίσως να άλλαζε και την όλη «φυσιολογία» του συγκεκριμένου διαστήματος.

Επίκεντρο οι αλλαγές

Στο δεύτερο κομμάτι της σημερινής αναμέτρησης, στο επίκεντρο βρέθηκαν οι δύο από τις τρεις αλλαγές της ΑΕΛ. Η είσοδος του 17χρονου τερματοφύλακα Σουλούκου αλλά και αυτή του Περόνε, καταχειροκροτήθηκαν από τους Λαρισαίους φιλάθλους, βλέποντας στο πρόσωπο του πρώτου το μέλλον της ΑΕΛ και στην αλλαγή Ναζλίδη-Περόνε αποχαιρέτησαν δύο παίκτες που πρόσφεραν σημαντικές στιγμές στο χορτάρι.

Κυριαρχία μετά το πεντάλεπτο

Μουδιασμένα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΛ και χρειάστηκε η καταλυτική παρουσία του Θεοδωρόπουλου για να διατηρηθεί το μηδέν στην εστία της ΑΕΛ σε σουτ των Πίτι και Τσούκαλου, αλλά η συνέχεια άνηκε στην ΑΕΛ.

Οι «βυσσινί» έστω και… έχασαν σε αυτό το διάστημα τον Ντέλετιτς προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Μασούρα, χάνοντας καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Μλαντένοβιτς.

Και ενώ η ΑΕΛ δημιουργούσε έστω και σποραδικά τις καλές στιγμές, η Λαμία ήταν αυτή που σκόραρε μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Τσούκαλο, εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργία της ΑΕΛ.

Όμως οι «βυσσινί» δεν το έβαλαν κάτω και τρία λεπτά  αργότερα ο Περόνε έδωσε στον Λεοζίνιο και αυτός με τη σειρά του «σέρβιρε» στον Ντέλετιτς που από πολύ καλή θέση έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1.

[ads-post]

Οι καλύτερες στιγμές

3’ Με τακουνάκι ο Αγκάνοβιτς βρήκε τον Μιλοσάβλιεβιτς που έκανε χαμηλή σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Ναζλίδης δεν κατάφερε να προωθήσει με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα

11’ Σουτ του Βασιλαντωνόπουλου εντυπωσιακά απέκρουσε ο Θεοδωρόπουλος, σώζοντας την εστία του

19’ Σέντρα σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς απέκρουσε ο Μελισσάς και στη συνέχεια το σουτ του Αγκάνοβιτς πέρασε άουτ

45’ Χτύπημα φάουλ του Ντέλετιτς, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια της λαμιώτικης εστίας.

49’ Χτύπημα φάουλ του Πίτι στη γωνία της λαρισινής εστίας, εκεί που ο Θεοδωρόπουλος έπεσε σωστά και γρήγορα και απομάκρυνε τον κίνδυνο

50’ Λάθος της ΑΕΛ στην μεσαία γραμμή, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Τσούκαλο να σουτάρει, αλλά τον Θεοδωρόπουλο να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα

58’ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε την μπαλιά για τον εφορμούντα Μασούρα που σούταρε δυνατά, αλλά με πολλή δόση τύχης ο Μελισσάς έσωσε την εστία του

69’ Νέα επιθετική προσπάθεια της ΑΕΛ και πάλι τελικός αποδέκτης ο Μασούρας το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από την εστία του Μελισσά

79’ Ωραία επιθετική προσπάθεια της ΑΕΛ, σουτ του Μλαντένοβιτς στην κλειστή γωνία του Μελισσά, ο οποίος όμως με σωστή αντίδραση κατάφερε να σώσει και πάλι την εστία του

81’ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Ακόστα βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε, απομάκρυνε με τα πόδια ο Σουλούκος, όμως στην επαναφορά ο Τσούκαλος σε κενή ουσιαστικά εστία και αφού απέφυγε τον Γκόικοβιτς σκόραρε για τη Λαμία

84’ ΓΚΟΛ 1-1 Η αντίδραση της ΑΕΛ ήταν άμεση και τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση. Ο Περόνε έβγαλε ωραία στον Λεοζίνιο και αυτός σηκώνοντας το κεφάλι είδε τον Ντέλετιτς που από κοντά σκόραρε ισοφαρίζοντας το ματς

Διαιτητής: Θανάσης Σέζος (Κιλκίς)

Α’ Βοηθός: Διαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας)

Β’ Βοηθός: Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας)

4ος διαιτητής: Μανώλης Σκουλάς (Θεσσαλίας)

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος (67’ Σουλούκος), Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Μόρας, Γκόικοβιτς, Μλαντένοβιτς, Άντονι, Μιλοσάβλιεβιτς, Ναζλίδης (72’ Περόνε), Αγκάνοβιτς (59’ Αγκάνοβιτς), Ντέλετιτς

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελισσάς, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης (41’ Πριντέτα), Ασίγκμπα, Όμο, Μπουλούλης, Ακόστα (88’ Μπούτνικ), Πίτι, Βάντερσον (46’ Τσούκαλος)